Americké prezidentské volby a případný dopad na trh

Binární opce Akademie, analýza, články, Forex Americké prezidentské volby a případný dopad na trh


americke-volby

Americké prezidentské volby, plánované na 8. listopadu 2016, slibují mimořádní ojedinělou ekonomickou změnu s velkými potencionálními následky. Souboj proběhne mezi 2 hlavními kandidáty, výsledek voleb nevyhnutelně ovlivní kolísání cen a volatilitu finančního trhu

 
 
2 kandidáti, Donald Trump a Hillary Clintnová, prakticky reprezentují protipóly, pokud jde o mnohé z jejich politickohospodářských názorů na problematické a zásadní otázky. Trump představuje realitního miliardového magnáta, který je viděn jako „outsider“, jehož cílem je pořádně zahýbat s dosavadní politickou scénou, při jeho potencionální výhře bychom měli počítat s výjimečně zvýšenou volatilitou na trhu.

Druhým hlavním kandidátem je typická „insiderka“ s pevnými vztahy s Washingtonem a se současnou politickou scénou, Hillary Clintnová je viděna jako relativní bezpečnější alternativou pro finanční trh, je totiž považována za prodloužení odkazu aktuálního prezidenta Baraka Obamy.

Poslední debata 1 na jednoho mezi těmito dvěma hlavními kandidáty byla v úterý večer. Trump na začátku skóroval pár bodu se svými přesnými útoky na Hilary, ta ovšem debatu brzy obrátila ve svůj prospěch a donutila Trumpa, aby se stal přehnaně defenzivním. Následkem toho se Trump dopustil několika přeřeknutí a několika politováníhodných poznámek. Co nás ovšem jako obchodníky nejvíce zajímá je debata o následcích na finanční trhy při volbě jednoho, či druhého kandidáta. Většina analytiků a finančních expertů se přiklání na stranu Hilary, Dow a S&P futures prudce narostli po „výhře“ Hilary v této debatě. Hospodářská politika obou kandidátu se liší v tolika věcech, že už ted je jasné, že zvolení at už Trumpa, anebo Hilary bude mít velký dopad na různé klíčové finanční trhy

usa-volby-2016

Equity trh

Již v současných dnech jsme mohli před blížícími se listopadovými volbami zpozorovat zvýšenou volatilitu na trhu equit, částečně kvůli obavám, že outsider, Donald Trump, který zůstává do značné míry neznámou veličinou, pokud jde o politické vedení, bude pravděpodobně výjimečně nepředvídatelný a tak i potenciálně riskantní v zásadních světových i domácích ekonomických otázkách. Trump je zastáncem nižších firemních daňových sazeb a finanční deregulace, čímž by mohl poskytnout podporu investičnímu a akciovému trhu, nebo alespoň v počáteční fázi Trumpovi administrativy. Na druhou stranu může při jeho vládě dojít i ke zhoršení situace mezinárodní obchodu a to především kvůli jeho zapřisáhlé protekcionistické obchodní politice a rostoucímu schodku. Jeho radikální návrhy na snížení daní by nakonec tedy mohli negativně ovlivnit ekonomiku USA a equity trh.

Hillary Clintonová dodává finančnímu trhu zase pocit „business-as-usual“- sentiment, který vychází z jejího politického souhlasu s většinou názorů současné Obamovy administrativy. Rovněž má pevný postoj vůči velkým finančním a korporátním institucím a je pro podporu jejich vysokých daňových sazeb a významného rozšíření finančních regulací (přesný opak Trumpa), konečným důsledkem toho by mohl být narůst investic a klíčových equity trhů.

Měna

Pokud jde o americký dolar, tak Trump již několikrát na veřejnosti uvedl, že federální rezervní systém USA a federální předsedkyně Janet Yellen byli politicky motivováni, aby drželi úrokové sazby nízko. Trump dokonce obvinil fed. systém z pokusu o vytvoření falešné podoby zdravé ekonomiky a akciového trhu ve snaze dodat Obamově administrativě atraktivitu. Odsoudil rovněž nárůst US equity trhu jako „falešný akciový trh“, který je opřený o příliš akomodativní fed. systém.

Tento politický postoj naznačuje, že pokud Trump získá nejvyšší úřad v zemi, může mít zájem na zahájení zvyšování úrokových sazeb, aby dostal inflaci pod kontrolu. V tomto scénáři by zvýšení úrokových sazeb do budoucna mohlo vést k silnějšímu dolaru.

Kromě toho Trumpovo přesvědčení o mezinárodních obchodních otázkách se považuje jako silně protekcionistické (upřednostňování a ochrana vlastních výrobků, služeb a pracovníků před zahraniční konkurencí). Takový postoj by zpočátku mohl vést k posílení amerického dolaru, zejména proti měnám rozvíjejících se trhů, jako je mexické peso, či činský jen.

Na druhou stranu, jak už bylo zmíněno, tak Hilary má v plánu vést akomodativní měnovou politiku. Počítá se tedy, že zvolí neutrálnější přístup k monetární politice, na rozdíl od Trumpa. Pokud se tak stane, tak se předpokládá, že zvyšování úrokových sazeb bude probíhat velmi pomalu, jako doposud. Takový scénář by znamenal pro americký dolar další zátěž.

Měna, která by mohla na rozdíl od mexického pesa a čínského jenu při vítezství Trumpa vést lépe by mohl být ruský rubl. Dobrý vztah mezi Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem je velmi dobře znám.

bily-dum

Zlato

Pokud se cena dolaru posune nahoru, tak zlato bude mít tendenci klesat a naopak. To je částečně způsobeno tím, že je zlato proti dolaru denominované aktivum, má tedy sklon k inverzní korelaci s dolarem (jak jsme se již mohli v historii přesvědčit). Nižší úrokové sazby mají sklony ke zvyšování ceny zlata, zatímco vyšší úrokové sazby mají tendenci k tlačení ceny zlata dolů. To je způsobeno převážně, protože zlato je aktivum, z kterého nemůžeme získat žádné úroky (pouze jeho cena může klesat, anebo stoupat), v případě, že jsou tedy úrokové sazby nastaveny nízko, tak zlato vyniká. O tom, který z kandidátů má jaké úrokové sazby v plánu uvést v činnost jsme si již pověděli výše.

zdroj: fxstreet.com

Americké prezidentské volby a případný dopad na trh
Hodnocení článku

Autor: Michal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

IQ Option nabízí aktuálně nejvyšší výnosy z binárních opcích na trhu.

Obchodovat zde lze už od vkladu 10$, min. obchod je pak od 1$.

Číst recenzi pro více informací

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com