Francouzské prezidentské volby 2017: dopad na trh

Binární opce Akademie, analýza, články, Forex Francouzské prezidentské volby 2017: dopad na trh


Mezi nejzajímavější politické události, které bychom v nadcházejících dnech měli sledovat jsou prezidentské volby ve Francii. Už nyní se trhy snaží připravit na různé výsledky voleb. Pokud krajně pravicová kandidátka Le Pen vyhraje, mohli by finanční turbulence, které na trzích momentálně působí následovat kolapsem eura.

Volby probíhají ve dvou fázích. První kolo se bude konat v sobotu 23. dubna. Během prvního kola se zvolí dva hlavní kandidáti, kteří pak postoupí do finálního kola. To se bude konat o 14 dní později, v sobotu 7. května. Po této volbě jeden z kandidátu, který získá nadpoloviční většinu hlasů bude zvolen prezidentem Francie.

Risk kohabitice 

Francie bude mít také parlamentní volby, které proběhnou v sobotu 11.  a 18. května. Ty sice nejsou tak moc důležité jako prezidentské volby, mohli by ale hrát důležitou roli při rozdělení politické moci v zemi.  Výsledky parlamentních voleb určí, zdali prezident může vládnout v parlamentu v nadpoloviční většině, anebo jestli dojde ke kohabitaci. Pokud budoucí prezident nedokáže získat absolutní většinu hlasů, bude muset kandidát určit premiéra, který bude přijat parlamentem – tedy někoho z opačné politické strany – oba dva pak budou muset spolupracovat v „kohibici“.

V takové situaci má prezident na starosti zahraniční politiku a obranu, zatímco premiér parlamentu se stará o vnitřní záležitosti. Ke kohibici zatím došlo v historii Francie pouze třikrát. V roce 1997 pravicově zaměřený prezident Jacques Chirac musel určit levicového premiéra Lionela Jospina. Výsledkem této kohibice bylo podle Chiraca tzv. „ochrnutí“ politiky, během kterého socialistická strana prosadila několik reforem proti jeho vůli, včetně například ne moc oblíbeného zákonu o 35-hodinovém pracovním týdnu. Který říká, že jeden pracovní týden má vždy 35 hodin a všechny hodiny navíc jsou považovány za přesčas.

Hlavní kandidáti 

MARINE LE PEN – LE FRONT NATIONAL

Je lídrem krajně pravicové strany „národní fronta“, kterou založil její otec Jean-Marie Le Pen. Marine Le Pen je zastáncem tzv. populismu. Ten se vyznačuje například tím, že má politická strana (většinou pravicová) jasně vyhraněný program, který má hájit zájmy „obyčejného pracujícího lidu“. Marine při zahájení své kampaně 5. únoru prohlásila „ že politické rozdělení již není na levicové a pravicové, ale na vlastence a globalisty“. (Za globalisty jsou většinou považováni lidé, kteří se snaží zničit a zotročit evropské národy pomocí takzvaného multikulturalismu).

Le Pen má v plánu realizovat zatím 144 návrhů, zde je seznam několika jejich nejdůležitějších myšlenek.  

 • Během 6 měsíčního horizontu reformace vztahů s EU, nebo iniciovat referendum o členství (Tedy případné opuštění Francie z EU).
 • Získání francouzské měnové suverenity. Le Pen uvažuje dokonce i o znovuzavedení franku.
 • Zákaz legalizování pobytu nelegálních přistěhovalců a zákaz jejich přístupu k bezplatnému zdravotnictví
 • Omezit imigraci na 10 000 ročně (V současné době více než 200.000)
 • Zavést dan na firmy, které zaměstnávají cizince
 • Přinutit maloobchodníky k držení určitého procenta francouzského zboží v regálech.
 • Zaměstnat 15 000 policistů a zvýšit kapacitu věznic o 40,000
 • Upustit NATO
 • Snížit daně pro domácnosti, malé a střední podniky a zvýšit sociální dávky
 • Snížit věk odchodu do důchodu na 60 let, zanechat systém 35-hodinového pracovního týdne. Osvobození přesčasů od daně.

EMMANUEL MACRON – EN MARCHE

Bývalý investiční bankéř, který začal být ve světle politiky poprvé více viděn v roce 2012, kdy byl zvolen jako zástupce generálního tajemníka. V roce 2014 se stal ministrem hospodářství, průmyslu a digitálních technologií. V této pozici navrhl několik významných obchodních reforem, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Ty se mu také povedlo protlačit i přes parlament.

Minulý rok opustil socialistickou stranu, aby si založil svou vlastní nezávislou stranu En Marche, neboli „Na cestách“. I přesto, že mnoho členů jeho původní socialistické strany na něj vrhá nepřátelský pohled, už nyní má značnou podporu (od 150 000 členů strany), což ho dostává do silné pozice, speciálně po spekulacích o korupci, která vládne v jeho protivníkově kampani – Pana Fillona.

Macron je centralista (stojí tedy mezi levicí a pravicí), který chce sjednotit Francii. V nedávném proslovu u něj zaznělo „Netvrdím, že pravice, nebo levice je bezvýznamná, nebo že jsou to samé, nejsou ale tyto rozpory zbytečnou překážkou? Chci znovu spojit dvě Francie, které se od sebe vzdalují už příliš dlouho“

Současné průzkumy ukazují, že se veřejnosti líbí „nová mladá krev“, kterou by mohli volit především občane, kterým se nelíbí dosavadní téměř už i tradiční kandidáti. Na druhou stranu jsou největší obavy u tohoto kandidáta především v nedostatku zkušeností.  

FRANCOIS FILLON – republikánská strana

Kandidát republikánské strany působí ve francouzské politice již dlouhá léta. Od roku 2007 do roku 2012 byl předsedou vlády pod Nicolasem Sarkozym. Mezi jeho hlavní agendu patří:

 • Zrušit pracovní dobu 35 hodin v týdnu a nastavit evropské maximum 48 hodin.
 • Snížit počet pracovních míst ve státní správě na 600 000.
 • Zvýšit věk odchodu do důchodu na 65 let
 • Snížit daně pro domácnosti a snížit obchodní odvody
 • Vytvořit západní koalici s Putinem a Ruskem na boj proti ISIS

Fillon je pro EU a přijal by nekompromisní přístup k Brexitu. Nicméně Fillon je pod vážným obviněným, že použil státní peníze k zaplacení mzdy své ženě Penelope za práci asistentky, kterou nikdy nevykonala. Tato celá událost značně zhoršila prospekt jeho šancí na vítězství. Někteří kritici dokonce požadovali o jeho odstoupení, což by bylo v politice Francie bezprecedentní. Nicméně až takovým závěrům nedošlo a Fillon se rozhodl v kampani pokračovat.

JEAN-LUC MÉLENCHON – LA FRANCE INSOUMISE

Čtvrtý významný kandidát na prezidentské křeslo je JEAN-LUC MÉLENCHON. Ten se stal v počátku roku 2000 členem socialistické strany. Tu opustil v roce 2008, aby vytvořil stranu „Left Front“ („Levou přední“), kterou reprezentoval ve volbách v roce 2012, v kterých se umístil v prvním kole na čtvrtém místě. Minulý rok vytvořil nové hnutí zvané ‘La France Insoumise’, v překladu znamená „Vzpurná Francie“. Mélenchon je kritik globalismu, EU, aliance NATO a jaderných elektráren. Na druhou stranu podporuje hromadné přerozdělování bohatství, zlegalizování sňatku stejného pohlaví a euthanasii.

První kolo - odhady k 13.04.2017
První kolo – odhady k 13.04.2017

Dopad na trh

Většina průzkumu zatím ukazuje na poměrně vyrovnané výsledky, v popředí se zatím umísťuje Le Pen. Pokud by se do něj ale dostala s druhým žhavým favoritem – Macronem, mohla by nejspíše prohrát. Odhady jsou ale zatím velmi těsné a po nedávném nečekaném vítězství Trumpa v amerických volbách se kdokoliv bojí předem určit vítěze. Trhy na tento fakt také patřičně reagují, to je také hlavní důvod momentálních turbulencí.

Trhy se obávají absolutního vítězství Le Pen

Finanční trhy se nejvíce obávají výhry Le Pen. Francie byla vždy centrálním státem EU a hrála v ní důležitou roli. Le Pen s jejím cílem znovuzavedené franku znamená nepředstavitelnou situaci. Opuštění měnové unie není snadné. Zatímco znovu zavedení franku by zabralo čas, trhy by pocítili těžké důsledky. V takové situaci bychom s největší pravděpodobností mohli sledovat pád ceny eura, francouzských indexů, akcií francouzských bank a mnohých dalších. Existují argumenty, že taková situace by měla větší dopad na trh než Brexit, nebo výsledky amerických voleb.

Může nastat jiný výsledek? Francouzská veřejnost se nezdá, že by se chtěla vzdát eura. Je možné, že vítězství Le Pen by znamenalo spuštění silnějších debat o euru, stále by se jí ale muselo povést přesvědčit dle odhadů téměř 70 % národa, který je s eurem spokojen.

Pokud by Le Pen vyhrála, ale nezískala by absolutní většinu mohla by kohabitace vést politiku do slepé uličky. Tím pádem by bylo Pen zabráněna realizace některých nápadů, které by rušili tržní politiku. Nicméně by se oddalovala reforma Francie, kterou tak nutně potřebuje.  

Aktuální situace – závěr

Nyní záleží, kteří dva kandidáti se dostanou do finálního kola, které pak proběhne 7. května. Pokud se jednomu z kandidátu podaří získat absolutní většinu hlasů bude mít v politice teoreticky volnější ruku. Tím pádem bude i dopad na trh výraznější. Zde jsou odhadové výsledky druhého kola, pokud se do něj dostane hlavní kandidátka Le Pen proti Macronovi, nebo Fillonovi.

Hlavní zdroj informací: netwealth.com
Aktuální předpoklady výsledků francouzských voleb můžete sledovat na: ig.ft.com

Francouzské prezidentské volby 2017: dopad na trh
Hodnocení článku

Autor: Michal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

IQ Option nabízí aktuálně nejvyšší výnosy z binárních opcích na trhu.

Obchodovat zde lze už od vkladu 10$, min. obchod je pak od 1$.

Číst recenzi pro více informací

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com